Informacje ♦ Rynek ♦ Wiedza
12 Europejski Kongres IFOAM EU w Wiedniu
WIEDEŃ, AUSTRIA, 25 WRZEŚNIA 2018
– „Publiczne pieniądze powinny być przyznawane rolnikom, którzy dostarczają publiczne dobra (produkty ekologiczne, dbałość o krajobraz, różnorodność biologiczna oraz dobrostan zwierząt).”
Taka była główna myśl prelegentów na 12 Europejskim Kongresie Ekologicznym, przekazana 200-osobowej publiczności na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Podczas sesji plenarnej „Żywność ekologiczna na każdym stole – Przyszłość żywności i rolnictwa, transformacyjne podejście do następnej wspólnej polityki rolnej (WPR)”, uczestnicy skupili się na kluczowych elementach i znaczeniu, jakie ma zwiększenie uwagi na aktywnej ochronie środowiska i ambicjach środowiskowych. Jan Plagge, przewodniczący IFOAM UE podkreślił znaczenie dostarczania publicznych pieniędzy na dobra publiczne, mówiąc, że “państwa członkowskie nie osiągną wyników dostosowanych do realiów krajowych, jeżeli nowa WPR nie określi wyraźnie priorytetu przejścia na zrównoważone rolnictwo poprzez dzielenie pieniędzy na” Ekoprojekty i środki rolnośrodowiskowe. Rolnicy mogą stać się eko-przedsiębiorcami, jeśli zagwarantuje się 70% środków WPR na ochronę klimatu i środowiska. ”
Znaczenie transformacji znalazło również odzwierciedlenie na porannej sesji otwierającej „Fair Play & Fair Pay” dla bardziej zrównoważonego europejskiego systemu rolno-żywnościowego”. Obecnie rolnictwo ekologiczne odgrywa wiodącą rolę w zapewnieniu bardziej zrównoważonego życia rolników w Europie. Ważne jest jednak, aby zakazać nieuczciwych i ustalić zasady uczciwych praktyk w całym łańcuchu produkcji żywności. Równie ważne jest ustalanie celów i śledzenie postępów w celu ochrony wody, gleby, powietrza i różnorodności biologicznej.
źródło: https://www.ifoam-eu.org/
Zbigniew Kozłowski (Organic Leaf) i Jan Plagge (prezydent IFOAM EU)
Fabio Brescacin (CEO NaturaSi) i Zbigniew Kozłowski (Organic Leaf)