organic bio ekologia Opakowania a ekologia – Ekologia Organic Leaf Bio
InformacjeWiedza

Opakowania a ekologia

Image
Autor artykułu:
Alicja Ponder

Opakowania do żywności pełnią szereg funkcji. Zachęcają do zakupu, ułatwiają transport, ale także dostarczają wielu ważnych informacji.  Drewniane, szklane, papierowe czy plastikowe, niezależnie od tworzywa, każde opakowanie przede wszystkim musi być bezpieczne. Podstawowym zadaniem opakowania jest ochrona produktu przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak temperatura, promieniowanie lub zanieczyszczenia, ale równie ważne jest, aby samo opakowanie nie stanowiło zagrożenia dla żywności oraz środowiska. Jak więc wybrać mądrze?Podział opakowań do żywności:

Opakowania dzielą się na dwie grupy:

 • Opakowania zbiorcze: służą głównie do transportu i przechowywania produktów żywnościowych.
 • Opakowania jednostkowe: spełniają funkcje:
  • Ochronne
  • Techniczne
  • Informacyjno-marketingowe


Funkcja ochronna (dla żywności o przedłużonym terminie ważności, czyli produktów suchych, np. makaronów, kasz, herbat) polega na ochronie towaru przed zanieczyszczeniem, szkodnikami magazynowymi, oddziaływaniem środowiska, promieniowaniem słonecznym itp.

Funkcja techniczna (dla każdego rodzaju żywności) polega na ułatwieniu transportu, przenoszenia i użytkowania.

Funkcja informacyjna (dla każdego rodzaju żywności) opakowanie stanowi informację dla konsumenta i pozwala na wybór danego produktu.

Informacje zawarte na produkcie:

 • Pomagają zidentyfikować produkt, jego skład i wartość odżywczą.
 • Wskazać daty przydatności do spożycia (lub termin minimalnej trwałości).
 • Wskazują markę i pochodzenie produktu.Innym podziałem opakowań jest podział ze względu na rodzaj tworzywa.

Opakowania szklane

Najczęściej stosowane do produktów takich jak np.. napoje, soki, alkohol, przetwory.

 • Szkło białe
 • Szkło ciemne: zielone, brązowe, które nie przepuszcza promieniowania UV i chroni przechowywany w nim produkt przed rozpadem witamin i innych związków bioaktywnych, a także przez utlenianiem się tłuszczy.


Opakowania metalowe

Dużą wadą opakowań metalowych jest ich dobre przewodnictwo cieplne, co w niesprzyjających warunkach może przyczynić się do zepsucia produktu w nich przechowywanego.

Opakowania wielomateriałowe

Warstwy opakowania to papier oraz najczęściej folia aluminiowa.


Opakowania drewniane
Opakowania zbiorcze:

 • Skrzynie
 • Łubianki
 • Beczki


Opakowania drewniane są bardzo ekologiczne, ze względu na możliwość wielokrotnego użytku oraz brak problemu z ich utylizacją.

Opakowania plastikowe

Wykorzystuje się różne rodzaje tworzyw:

 • Polipropylen
 • Polistyren
 • Polietylen
 • Politereftalan etylu (PET)
 • PoliwęglanMikroplastik- maxi zagrożenie

Najnowsze badania wskazują, że plastikowe opakowania nie są do końca bezpieczne. W organizmach wodnych wykryto obecność drobnych cząstek tego tworzywa, które prawdopodobnie trafiły do przewodów pokarmowych tych zwierząt wraz z zanieczyszczoną wodą. Do żywności i do środowiska mogą przedostawać się mikrocząsteczki tworzyw sztucznych, które wytwarzają się podczas procesu rozkładu lub są dodawane celowo, np. do niektórych kosmetyków.

Góra plastiku wciąż rośnie i nic w tym dziwnego, skoro rocznie produkuje się go ponad 280 mln ton. W zależności od rodzaju użytego tworzywa może rozkładać się od stu do nawet tysiąca lat. W morzu i oceanach znajdują się plastikowe sieci, liny, butelki i inne opakowania. Z czasem duże fragmenty rozpadają się na mniejsze, które z łatwością połykają organizmy wodne (ryby, owoce morza). Organizmy te stanowią element diety człowieka, dlatego też zagrożenie spożycia mikroplastiku dotyczy również nas.

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik to maleńkie cząstki plastiku – o średnicy nie większej niż 5 mm. Może on zostać celowo wyprodukowany jako surowiec służący do produkcji większych elementów, ale może też pochodzić ze środków czystości, kosmetyków, tkanin czy nawet leków. Mikrogranulki pełnią w kosmetykach różne funkcje. Dodawane są w charakterze zagęstników, emulgatorów lub drobinek złuszczających. Mogą występować w kremach do twarzy, balsamach i w kosmetykach do makijażu, ale najwięcej ich można znaleźć w peelingach czy żelach pod prysznic.

Jak chronić środowisko przed mikroplastikiem?
 • Unikanie kosmetyków zawierających mikroplastik.
 • Dbanie o recykling. Należy dopilnować, aby do odpowiedniego pojemnika trafiały właściwe odpady.
 • Wspieranie organizacji lub inicjatyw dążących do wyeliminowania zanieczyszczeń, np. „Nie dla plastikowych słomek”.
 • Rezygnacja z torebek foliowych, plastikowych butelek.
 • Zabieranie ze sobą na zakupy własnej torby, a na kawę własnego kubka.


Jakie wymagania powinno spełniać bezpieczne opakowanie żywności?

Przede wszystkim ma zapewnić pełną ochronę zapakowanej żywności przed czynnikami zewnętrznymi jak: wilgoć, temperatura, promieniowanie. Musi być szczelne, odporne na uszkodzenia pod wpływem czynników mechanicznych. Kolejna niezwykle ważna i często trudniejsza do spełnienia funkcja, to zapewnienie, iż opakowanie nie będzie źródłem „zanieczyszczenia” żywności poprzez oddziaływanie materiału opakowaniowego na żywność. Chodzi o migrację szkodliwych związków chemicznych i pierwiastków z opakowania do żywności. W przypadku opakowań z papieru i tektury pochodzących z recyklingu istnieje niebezpieczeństwo migracji ciężkich metali i ich związków, których źródłem jest farba drukarska. Opakowania z metalu też nie są pozbawione wad. Cechują się podatnością na korozję i możliwością przenikania do żywności jonów metali: miedzi, cyny, ołowiu i cynku, które przyczyniają się do rozkładu witamin oraz zmian cech sensorycznych. Badania organoleptyczne wskazują na istotną różnicę w smaku i zapachu próbki badanej (produkt w opakowaniu plastikowym) i próbki kontrolnej (produkt w opakowaniu szklanym).

Góra plastikowych odpadów ciągle rośnie. Stanowi to zagrożenie dla środowiska naturalnego, zdrowia organizmów wodnych, a co za tym idzie zagraża również nam. Możemy przyczynić się do poprawy tej sytuacji poprzez zastosowanie kilku zmian. Podczas codziennych zakupów lepiej wybierać żywność w opakowaniach szklanych lub papierowych, a jeśli nie mamy wyboru, należy pamiętać o odpowiedniej utylizacji odpadów. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala na zminimalizowanie zagrożenia.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.