organic bio ekologia Uprawa ziemi na Farmie Świętokrzyskiej – Ekologia Organic Leaf
InformacjeRynek

Uprawa ziemi na Farmie Świętokrzyskiej

Image
Autor artykułu:
Zbigniew Kozłowski

Farma Świętokrzyska to duże, 140-hektarowe gospodarstwo ekologiczne oraz jedna z największych firm dystrybuujących świeże bio produkty w Polsce. Działa od ponad 16 lat. Aktualnie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek ekologicznych na rodzimym rynku.

Szacunek i oddanie ziemi to wartości, którymi Farma Świętokrzyska kieruje się codziennie. Jako gospodarstwo ekologiczne w stu procentach wykorzystuje zasoby naturalne. Starannie przygotowuje glebę, stosuje zabiegi uprawowe, dzięki czemu zapewnia warzywom i owocom dobre warunki wzrostu. Bardzo ważny w ekologicznej uprawie jest płodozmian. Stosuje się siedmioletnią przerwę w uprawie gatunku na danym polu. W plonie głównym siana jest lucerna, której głęboki system korzeniowy dobrze wpływa na poprawę żyzność i strukturę gleby. Po zebraniu warzyw i owoców wysiewane jest żyto, facelia i wyka.

Uprawy zostały zharmonizowane z kalendarzem księżycowym. Każde pole ma odpowiedni kształt z tak zwaną miedzą oraz pasmem buforowym, aby chronić przed ewentualną ingerencją prac agrotechnicznych prowadzonych na sąsiednich polach. Ziemia jest co najmniej dwukrotnie badana w celu określenia, czy znajdują się w niej jakiekolwiek zanieczyszczenia oraz jej składu – pod względem związków mineralnych i pierwiastków.
Na Farmie Świętokrzyskiej stosowane są nawozy oraz środki ochrony roślin na bazie ekologicznych olejków (wyciągi z pokrzywy, czosnku, olejki z krzewu herbacianego, grejpfruta czy oregano). Ochrona jest przemyślana, nie szkodzi roślinom, a przy tym skutecznie ogranicza szkodniki. Nie stosuje się obornika bydlęcego. Wykorzystywane są jedynie nawozy dopuszczalne w rolnictwie ekologicznym.

Możemy wyróżnić cały wachlarz gatunków i odmian uprawianych na Farmie Świętokrzyskiej. Poczynając od marchwi, ogórków, cukinii, różnego rodzaju sałat, dyni Hokkaido, ziemniaków, buraków, jarmużu, truskawek, cebuli, czosnku, kapusty białej, czerwonej, topinamburu, aż po pomidory czy paprykę. Wybrane odmiany (rozsada dyni, cukinii, ogórka itp.) są sadzone w tunelach foliowych, aby przyspieszyć ich dojrzewanie. Rośliny są regularnie nawadniane. Do podlewania służy deszczownia, a część upraw podlewana jest kroplowo.

Najbardziej pracochłonnym zajęciem w ekologicznym gospodarstwie jest ręczne odchwaszczanie. Stosowane są różne sposoby i zabiegi, aby chwastów było jak najmniej, jednak praca ludzkich rąk jest niezastąpiona. Na Farmie Świętokrzyskiej pracuje ponad 150 pracowników. Gdyby nie oni, plon nie byłby tak owocny.*materiały przygotowane przez Farmę Świętokrzyską


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.