organic bio ekologia O mnie – Ekologia Organic Leaf - Zbigniew Kozłowski - Read About Me

Zbigniew Kozłowski

Zbigniew Kozłowski

Urodziłem w małej, położonej nad Wisłą wsi Nadbrzeż. Około trzystu ciasno zbitych budynków, a dookoła pola i sady. Sady rozciągały się w nieskończoność, a na końcu tej nieskończoności znajdował się sad rodziców z jabłkami gruszkami. Tata zabierał nas tam ciągnikiem razem z drabinami, skrzynkami oraz koszami. Było to tak daleko, że wyjeżdżaliśmy zaraz po śniadaniu, zabierając kanapki oraz herbatę w termosie, a wracaliśmy na kolację. Trochę bałem się tego miejsca. Może dlatego, że gdybym miał wracać na pieszo, mógłbym się zgubić wśród sadów, a trochę też dlatego, że była tam paradoksalnie głośna cisza. Kiedy na chwilę uspakajałem oddech i skupiałem się na dźwiękach, nie byłem w stanie już słuchać nic innego. Ptaki, dziesiątki może setki cudownych dźwięków, owady, koniki polne, świerszcze i żaby. Niedaleko było małe jezioro, w którym była czarna, torfowa woda. Kiedy zamykałem oczy, oprócz zapierającego dech w piersiach koncertu, czułem w nozdrzach dziesiątki różnych zapachów kwiatów i ziół. Niektóre były tak intensywne, że aż kręciło mnie w nosie.

Zbigniew Kozłowski

Rodzice prowadzili punkt skupu owoców i warzyw gdzie wraz z bratem, już jako nastolatkowie, pomagaliśmy ładować ciężkie skrzynie na ciężarówki oraz przyczepy. Najwięcej było oczywiście jabłek. Pracowaliśmy czasem aż do zachodu słońca. Lubiłem zapach podwórka, owoców, ziemi oraz koni, które przyciągały załadowane wozy ze skrzyniami. Karmiłem je wtedy jabłkami. Te chwile stały się ciepłymi promyczkami dzieciństwa, które sprawiły, że czuję się tak dobrze kiedy jestem na wsi. Mogę wejść na pole i na chwilę zamknąć oczy aby przenieść się do tamtych chwil z dzieciństwa. Od tamtych czasów minęło wiele lat, ale moja praca, działania społeczne oraz zamiłowania, dalej pozostają w kręgu rolnictwa, bio produktów rolnych, przetwórstwa oraz organicznych produktów spożywczych.

Zbigniew Kozłowski

Mając dwadzieścia lat wyprowadziłem się do miasta. Żyłem na swój rachunek i uczyłem się samodzielnego, miejskiego życia. Skończyłem ekonomikę pracy i zarządzanie kadrami, socjologię (SWPS) oraz zarządzanie finansami przedsiębiorstw (SGH). Wrodzona ciekawość objawia się głodem wiedzy, którą zdobywam nieustannie. Interesuję się biologią, ekonomią, finansami, marketingiem, psychologią, socjologią, a także relacjami międzyludzkimi. Prywatnie lubię spędzać czas w rodzinnej atmosferze przy jazzowej muzyce oraz przy wspólnie wykonywanych domowych pracach. Uwielbiamy teatr, operę, balet, długie spacery z psami oraz krótkie wycieczki. Kiedy mamy czas na dłuższy wypoczynek, wybieramy się na Karaiby. Już teraz planujemy następną podróż, choć nie odbędzie się ona prędko, warto mieć marzenia, które dodają sił do działania.

Zbigniew Kozłowski

W wieku 20 lat zacząłem pracę jako dostawca wody. Jeździłem ciężarówką rozwożąc dwudziestolitrowe baniaki w najróżniejsze części Warszawy. Były dni, kiedy musiałem dostarczyć towar do 40 punktów dziennie. Niektóre z nich znajdowały się w starych kamienicach, na czwartym piętrze bez windy. Nie przerażała mnie ciężka praca, wychowując się na wsi byłem do tego przyzwyczajony.

Zbigniew Kozłowski

Później zostałem przedstawicielem handlowym. Praca ta nie sprawiała mi żadnej trudności, a wręcz sprawiała przyjemność, gdyż lubiłem sprzedawać oraz kontakt i rozmowy z klientami. Część z nich jest moimi przyjaciółmi do dzisiaj. Rodzice zabierali mnie na bazary jeszcze jako dziecko. Sprzedawałem i ważyłem jabłka, wydawałem resztę. Na początku wstydziłem się trochę, ale szybko poczułem się w swoim żywiole. Jako handlowiec zajmowałem się sprzedażą trudnych i drogich towarów.

Do rolnictwa na dobre wróciłem kilkanaście lat temu, rozpoczynając pracę w Biohurcie, jako dyrektor handlowy, gdzie poznałem czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne. Potem pracowałem w J.K.S sp. z o.o. zgłębiając specyfikę produktów diety śródziemnomorskiej, aż trafiłem do Symbio Polska S.A. Moja praca w Symbio była jednym z najlepszych zawodowych wyzwań. Zostałem zatrudniony na stanowisku dyrektora handlowego, a w ciągu niespełna 7 lat zwiększyliśmy sprzedaż produktów detalicznych czterokrotnie.

Z biegiem lat przejmowałem coraz większe zakresy odpowiedzialności i awansowałem na stanowisko dyrektora działu detalu. Podlegał mi magazyn, produkcja, sprzedaż, logistyka oraz zakupy. Na dowód mojego zaangażowania Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu mnie na członka zarządu, a kiedy spółkę przejął nowy fundusz inwestycyjny, powołał mnie na wiceprezesa zarządu. Odpowiadałem wtedy za całą część detaliczną i rozwój marki Symbio. Drugi wiceprezes zarządu jako dyrektor finansowy miał w zakresie odpowiedzialności finanse, półprodukty oraz administrację. Symbio stało się jedną z trzech największych i najbardziej rozpoznawalnych marek żywności ekologicznej na polskim rynku. Nie udałoby się tego osiągnąć bez wspaniałego zespołu, który zawsze będzie miał miejsce w mojej pamięci.

Podróżując po świecie analizowałem rynki pod kątem trendów rozwojowych żywności ekologicznej w Europie Zachodniej, USA, Ameryce Środkowej oraz Bliskim Wschodzie. Wspierając się danymi z raportów IFOAM oraz FIBL wyrosło we mnie przekonanie o tym, że rolnictwo ekologiczne to nie kaprys kilku zapaleńców, chwilowa moda, ale stały trend i rynek bliski już 80 mld Euro i dwucyfrowej dynamice wzrostu. W 2017 roku zdecydowałem o podjęciu nowego wyzwania i związałem się z Sante aby wprowadzić do oferty produkty bio. Z końcem 2018 roku zakończyłem pracę w Sante aby móc skupić się na rozwoju platformy Organic Leaf.
 
 
Działam społecznie promując rolnictwo, produkcję oraz żywność ekologiczną. Jestem:
Współzałożycielem i członkiem rady Polskiej Izby Żywności Ekologicznej

Zbigniew Kozłowski

Wiceprezesem Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu

Zbigniew Kozłowski

Członkiem stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego

Zbigniew Kozłowski

Członkiem Rady do spraw rolnictwa ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zbigniew Kozłowski